Lokata 4% w Toyota Banku – gdzie tkwi haczyk?

9 października 2015

Lokata bankowa – mimo niskich stóp procentowych – to ciągle najpopularniejszy sposób Polaków na oszczędzanie. Nic dziwnego, że banki prześcigają się w promocjach, by przyciągnąć uwagę klientów. Toyota Bank, na przykład, proponuje lokatę 4%. Jest jednak pewien haczyk…

Toyota Bank działa na polskim rynku od roku 2000, cały czas poszerzając swoją ofertę finansową. Instytucja ta należy do jednego z największych producentów samochodów na świecie i zajmuje się właśnie głównie finansowaniem zakupu nowych aut Toyoty. To jednak nie wszystko, ponieważ bank ten szuka również klientów w innych segmentach nowoczesnych produktów.

Klienci indywidualni

W segmencie detalicznym Toyota Bank oferuje szeroki pakiet kredytów, od zwykłych pożyczek przeznaczonych na dowolny cel, poprzez karty i linie kredytowe, po kredyty samochodowe. Do tego można wybierać spośród różnego rodzaju kont, zarówno osobistych (np. wspólne, młodzieżowe), jak i oszczędnościowych. Oprócz tego klient otrzymuje również do dyspozycji cały szereg produktów oszczędnościowych, w tym także plany oszczędnościowe i lokaty, o czym za chwilę.

Oferta dla firm

W segmencie dla firm Toyota Bank proponuje konta firmowe, również z linią kredytową. Przedsiębiorcy mogą również liczyć na różnego rodzaju lokaty, od tzw. overnight, po tygodniowe, a nawet roczne. Oczywiście bardzo ważna oferta dotyczy finansowania zakupu firmowych samochodów – w tym za pomocą kredytów lub przy użyciu leasingu.

Jak widać, Toyota Bank stara się oferować uniwersalne produkty zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorstw. Wróćmy jednak teraz do kwestii lokat.

Lokata 4% – czy na pewno?

Oferować lokatę 4% to brzmi bardzo atrakcyjnie, prawda? Co jednak zrobić, żeby zainteresować klienta i jednocześnie nie dać mu za dużo zarobić? Toyota Bank zaproponowała Lokatę Kapitalną, która, co jest akurat korzystne, kapitalizowana jest codziennie. Ale czy rzeczywiście można na niej zarobić 4%, podkreślmy, w skali roku? I tak, i nie.

Po pierwsze, lokatę należy założyć na 24 miesiące. To jednak nie wszystko, bo 4% otrzymamy dopiero po 21 miesiącu oszczędzania, a i tak wychodzi średnio miesięcznie jedynie 2,65% w skali roku. A jeśli założymy lokatę na jeszcze dłuższy okres, bo 36 miesięcy, 4% w skali roku dostaniemy dopiero po 28 miesiącach. W tym przypadku średni zarobek w skali roku to 2,75%. Oznacza to, że 4% dostaną jedynie najbardziej wytrwali, którzy gotowi są zamrozić na dłużej swój kapitał.