Kiedy możesz skorzystać z hipotecznego kredytu remontowego?

25 kwietnia 2014

Remont domu lub mieszkania wymaga określonych nakładów finansowych. Wobec braku wystarczających środków własnych można skorzystać z kredytu gotówkowego lub hipotecznego.

W ofercie bankowej istnieje pożyczka hipoteczna, która często bywa mylona z kredytem hipotecznym. Kredytu hipotecznego banki udzielają na konkretny cel, czyli na zakup bądź remont mieszkania czy domu, także na nabycie działki budowlanej i budowę domu. Natomiast pożyczka hipoteczna udzielana jest przez banki na dowolny cel. Może zostać spożytkowana na remont, ale również może być przeznaczona na inne cele. Różnice są jeszcze inne, ale o szczegółach najlepiej rozmawiać w bankach.

Kredyt gotówkowy a kredyt hipoteczny

Jeżeli ktoś ma zamiar cyklinować i polakierować podłogę, z pewnością nie sięgnie po kredyt hipoteczny. Nie ma takiej potrzeby, wystarczy niewielki kredyt gotówkowy. Jeżeli zaś nieruchomość wymaga wymiany dachu i okien oraz remontu elewacji, wówczas kredyt gotówkowy nie wystarczy i trzeba starać się o kredyt hipoteczny. Oferty tego typu są w propozycjach bankowych, choć obecnie nie jest łatwo o kredyty hipoteczne. Po pierwsze, są to kredyty drogie, a poza tym wprowadzone zostały dość rygorystyczne warunki na ten rodzaj pożyczek. Od nowego roku obowiązuje też wkład własny w wysokości 5 proc. Są też banki, które żądają większego wkładu własnego. Aby dokładnie przekonsultować różne oferty, warto sięgnąć po analizy rynku kredytów hipotecznych. Ranking oraz szczegółową analizę kredytów hipotecznych na remont mieszkania przygotowała Comperia.pl.

Obwarowania i cel kredytu

Aby starać się o kredyt hipoteczny na remont mieszkania, trzeba mieć prawo własności do nieruchomości, która może, ale nie musi stać się zabezpieczeniem kredytu. Chyba że jest to jedyna nieruchomość potencjalnego kredytobiorcy. Jeżeli jest to jedyna nieruchomość, jaką ma on zamiar zastawić, to nie jest to z pewnością zbyt komfortowa sytuacja dla jej właściciela. Z drugiej jednak strony takie zabezpieczenie oznacza niższe oprocentowanie i koszty kredytu, a to z kolei jest duży atut kredytów hipotecznych. Każdy kredyt ma swoje zalety i wady. Minusem kredytów hipotecznych jest celowość, w tym przypadku bank będzie uznawał jedynie koszty związane z przeprowadzeniem remontu. Gdyby więc bank zechciał sprawdzić, jak wydawane są jego pieniądze, ma takie prawo, zaś kredytobiorca winien przedstawić do wglądu wszystkie faktury i rachunki. Trzeba podkreślić, że niektóre banki nie żądają tego typu rozliczeń.

Najkorzystniejsze oferty banków

Oferty kredytów hipotecznych na remont mieszkania różnią się, dlatego warto przeprowadzić ich dokładną analizę. Według Comperia.pl najkorzystniejsze obecnie kredyty hipoteczne mają w swojej ofercie PKO BP i Deutsche Bank, natomiast pożyczki hipoteczne warto sprawdzić w Citi Handlowym, Meritum Banku lub ING Banku Śląskim.