Maj 21 2017

Pożyczki na 500 Plus będą hitem?

Published by at 12:04 under Kredyty

Pożyczki-na-500-Plus-będą-hitem?

Wnioski o świadczenie z programu 500 plus można składać już od kwietnia. W związku z polepszeniem sytuacji finansowej wielu polskich rodzin zaczęto zastanawiać się nad tym, jak może to wpłynąć na ich zdolność kredytową. Czy pożyczki dedykowane beneficjentom 500 Plus polepszą sytuację banków?

Poprzedni, 2015 rok banki zakończyły z mniejszym zyskiem w kwocie 13,1 mld zł niż ten odmotany w 2014 roku – 15 mld zł. Wśród głównych powodów takiego stanu rzeczy wymienia się upadki SKOK-u i SK Banku, które musiał dofinansować BFG. Dodatkowo do takiej sytuacji doprowadziły także niskie stopy procentowe i obniżka interchange. W związku z tym, iż od kwietnia ruszył program 500 Plus, zakłada się, że pieniądze te mogą zostać także wykorzystane na kredyty. Według przeprowadzonych badań, aż 70% rodziców zamierza złożyć wnioski o świadczenie wychowawcze poprzez bankowość elektroniczną. Co sprawia, że pieniądze z programu wpłyną na konta bankowe rodziców. Instytucje finansowe mogą skorzystać na tych środkach, opracowując specjalne produkty finansowe kierowane do tej konkretnej grupy osób.

Ile można otrzymać z 500 Plus?

W ramach programu 500 Plus każda rodzina, bez względu na uzyskiwane dochody, może otrzymać miesięcznie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko. Rodziny mogą uzyskać taką samą kwotę także na pierwsze dziecko, ale w tym przypadku muszą wykazać się odpowiednim dochodem, nie może on przekroczyć 800 zł na osobę w rodzinie. Natomiast w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym dochód nie może przekroczyć kwoty 1200 zł na osobę.

Oferty banków a 500 Plus

Obecnie wniosek w ramach programu 500 Plus można już złożyć w przynajmniej 10 bankach, m.in.: w mBanku, PKO BP, Pekao, Alior Banku, Banku Millennium, ING Banku Śląskim, Banku Pocztowym. Już teraz wiele z nich posiada w swojej ofercie specjalne produkty finansowe, dedykowane beneficjentom programu 500 Plus. W ofercie tej znajdziemy m.in. „Konto za ZERO dla Rodziny 500+” od PKO BP, „EKOKonto bez Kosztów 500+” od BOŚ Banku, a także atrakcyjnie oprocentowany rachunek oszczędnościowy w Banku Pocztowym.

Stanowisko KNF

Według rzecznik KNF pieniądze z programu 500 Plus stanowią dochód rodziny, w związku z tym mogą być wliczone do zdolności kredytowej. Jednak główna decyzja co do uznawania lub nie tych środków przy ocenie finansów rodziny ma należeć do banków. Większość instytucji finansowych jeszcze nie zdecydowała, czy świadczenia z programu 500 Plus będą wliczać do zdolności kredytowej. Gdyby jednak banki zdecydowały się na takie rozwiązanie, na pewno bardzo polepszyłoby to zdolność kredytową niejednej polskiej rodziny.

Możliwość komentowania Pożyczki na 500 Plus będą hitem? została wyłączona